خانه / سخنرانی ها / حجت الاسلام موسوی مطلق: نگذارید کربلا رفتن برای شما تکراری و کهنه شود

حجت الاسلام موسوی مطلق: نگذارید کربلا رفتن برای شما تکراری و کهنه شود

مراسم شب دوم محرم با سحنرانی حجت الاسلام سید عباس موسوی مطلق  در فاطمیه تهران برگزار شد.

در ادامه خبر متن سخنان حجت الاسلام موسوی مطلق را میخوانید:

حجت الاسلام موسوی مطلق: نگذارید کربلا رفتن برای شما تکراری و کهنه شود

روح ما مثل جسم ما نیازمند تغذیه است، نیازمند رشد است، اگر رشد روح متوقف شود یعنی شما مرده اید. روح نیاز به رشد دارد. یکی از بهترین اسباب رشد، زیارت است. 

بعضی از زیارت نامه ها عمومی است، یعنی شما میتوانید در هر زمانی و از راه دور هم آنها را بخوانید، بعضی از زیارتنامه ها صدورش برای یک مکان خاصی است مثلا در کنار مضجع شریف امام حسین علیه السلام، بعضی از زیارتنامه ها مخصوص برای زمانی است که حضور در کربلا دارید و برای آن زمانی را مشخص کرده اند، یعنی اگر شما در این زمان در کربلا این زیارتنامه را بخوانید چیزی نصیب شما می شود که نه در بقیه اوقات و نه در بقیه زیارتنامه ها نمیتوانید دریافت کنید.

و حق مطلب همین است که اهتمام بگذارید و تلاش کنید برای رفتن به زیارت امام حسین علیه السلام و در مناسبت های مختلف در کربلا باشید مثلا شب قدر یا روز عاشورا.

نگذارید کربلا رفتن برای شما تکراری و کهنه شود

سالهای اولی که راه کربلا باز شد چه جمعیت زیادی به پیشوازش میرفتند و وقتی بازمیگشت چه جمعیتی به استقبالش میرفتند، الان عادی شده است در حالی که نباید عادی شود. کربلا باید همیشه پر از زائر باشد، همیشه باید مثل روز اولی باشد که به کربلا رفتید، چرا؟ چون هردفعه که میروید امام حسین مثل روز اول از شما پذیرایی میکند، هر دفعه یک توجه مخصوصی میکند و شما هربار چیزهایی در میابید که دفعه های قبل ندیده اید، فقط انسان باید زنده دل باشد تا آنها را درک کند.

حالا که در این زمان همه به راحتی به سفر کربلا میروند این اوقات را تقسیم بکنید یعنی سعی کنید تمام مناسبت هایی که ذکر شده است را ببینید، اربعین، عاشورا، شب قدر، نیمه شعبان، عرفه و … اینها همه اوقات زیارتی است.

یکی از بهترین اوقات برای زیارت اباعبدالله علیه السلام روز عرفه است که هم بهترین روز زیارتی است و هم زیارتنامه مخصوص امام حسین علیه السلام دارد. 

بشیر شخصی بود که مقید بود هرسال به زیارت خانه خدا برود، از امام صادق علیه السلام سوال کرد و گفت بعضی از سالها زیارت خانه خدا را از دست میدهم اما شده است که در روز عرفه به کنار مزار اباعبدالله الحسین علیه السلام رفته ام و آنجا اوقاتم را صرف کرده ام. حضرت فرمودند ” هر مومنی که به زیارت اباعبدالله علیه السلام برود و با معرفت او را زیارت بکند خداوند برایش ثواب بیست حج و بیست عمره مقبول و بیست جهاد  با پیغمبر مرسل و امام عادل می نویسد، امام عادل یعنی امیرالمومنین علیه السلام. اما اگر کسی حضرت را در روز عیدقربان زیارت کند ثواب حج بالاتر میرود، صد حج، صد عمره مقبول و صد جهاد با پیغمبر مرسل و امام عادل برایش می نویسند. اما در روز عرفه خداوند ابتدا به زوار قبر حسین نگاه میکند و بعد به صحرای عرفات. اگر کسی در روز عرفه امام حسین علیه السلام را زیارت کند نشانۀ حلال زاده ای تمام عیار است. ثواب زیارت امام حسین علیه السلام در روز عرفه برابر هزار حج و هزار عمره مقبول و هزار جهاد در رکاب پیامبر و امام است.

از همین الان نیت کنید سال بعد عرفه در کربلا باشید. نگوئید حضرت باید بطلبند، امام کریم است شما باید اراده بکنید، مگر میشود امام بگوید یک نفر بیاید یک نفر نیاید این از آدم کریم برنمی آید.

امام زمان عجل الله تعالی فرمودند اگر کسی در روز عرفه به زیارت جدم اباعبدالله برود به این شرط که با تکبر نباشد هزار ملک از جانب راست و هزار ملک از جانب چپ او را همراهی میکنند و ثواب هزار عمره به همراه پیامبر برای او مینویسند.

 

چگونه در روز عرفه امام حسین را زیارت کنیم؟

اول غسل کنید، لباس پاکیزه بپوشید و آهسته قدم بردارید. وقتی آهسته راه می روید فکر میکنید و مشکل ما همین فکر نکردن است و بعد سلام ها را می دهید که یکی از آنا این است ” انت باب الهدی، تو باب هدایت هستی

و امام التقوی

والعروه الوثقی

 وحجه علی اهل الدنیا

و خامس اصحاب الکسا…

درباره سیّدعباس موسوی مطلق

همچنین ببینید

خلاصه مباحث درس اخلاق استاد حجت الاسلام سیّدعباس موسوی مطلق _ ۵ شهریور ۹۷