خانه / اخبار / ذکر همراه با تفکر و موضوعات تفکر

ذکر همراه با تفکر و موضوعات تفکر

یکی از چیزهایی که برای سالک لازم است تفکر و تعقل است و ذکر بدون تفکر و تعقل کم بار است.

خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

إِنَّ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ لَآیَاتٍ لِأُولِی الْأَلْبَابِ ﴿١٩٠﴾الَّذِینَ یَذْکُرُونَ اللَّهَ قِیَامًا وَقُعُودًا وَعَلَىٰ جُنُوبِهِمْ وَیَتَفَکَّرُونَ فِی خَلْقِ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هَٰذَا بَاطِلًا سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿١٩١﴾ رَبَّنَا إِنَّکَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَیْتَهُ ۖ وَمَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنْصَارٍ ﴿١٩٢﴾رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِیًا یُنَادِی لِلْإِیمَانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّکُمْ فَآمَنَّا ۚ رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَکَفِّرْ عَنَّا سَیِّئَاتِنَا وَتَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِ ﴿١٩٣﴾ رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَىٰ رُسُلِکَ وَلَا تُخْزِنَا یَوْمَ الْقِیَامَهِ ۗإِنَّکَ لَا تُخْلِفُ الْمِیعَادَ ﴿١٩۴﴾

مسلّماً در آفرینش آسمان ها و زمین، و رفت و آمدِ شب و روز نشانه هایی [بر قدرت، ربوبیت و رحمت خداوند] برای خردمندان است «۱۹۰»
هم آنان که همواره خداوند را در حال ایستادن و نشستن و خوابیدن یاد کرده [و قلباً مورد توجه قرار می دهند]، و پیوسته در آفرینش آسمان ها و زمین اندیشه می کنند، [و از عمق دل می گویند:] پروردگارا! این [جهانِ با عظمت] را بیهوده نیافریدی، تو [از هر عیب و نقصی] پاک و منزّهی، ما را از عذاب آتش نگاه دار !«۱۹۱»
پروردگارا! هرکه را تو در آتش اندازی به یقین او را رسوا کرده ای، و برای ستمکاران هیچ یاوری وجود ندارد «۱۹۲»
پروردگارا! به راستی ما صدای ندادهنده ای که مردم را به ایمان فرامی خوانْد شنیدیم که [می گفت:] به پروردگارتان ایمان آورید. پس ما ایمان آوردیم، پروردگارا! گناهانِ ما را بیامرز! و بدی هایمان را [از پروندۀ ما] محو کن! و ما را در زمرۀ نیکان بمیران !«۱۹۳»
پروردگارا! آنچه که به وسیلۀ پیامبرانت به ما وعده داده ای عطایمان کن! و روز قیامت رسوایمان نساز؛ زیرا تو هرگز از وعده ات تخلّف نمی کنی«۱۹۴»

در آیات شریف می بینید که هماهنگ بودن ذکر و فکر از مشخصات بندگاه خردمند (أُولِی الْأَلْبَابِ) است. خداوند در بیش از صد آیه در قرآن کریم مردم و مومنین را به تفکر و تعقل دعوت می کند. حتی در روایات ارزش یک ساعت تفکر بیش از شصت سال عبادت مقبول به حساب آورده شده است. لکن انتخاب موضوع تفکر از پیش خود درست نمی باشد. استاد باید موضوع تفکر را انتخاب کند و حتی زمان و مدت فکر را تعیین کند.
در اینجا به چند موضوع برای تفکر اشاره می کنم.
۱ – تفکر دربارۀ نظم آفرینش.

۲ – تفکر دربارۀ موجودات و مخلوقات.

۳ – تفکر در مورد راه های ارتباط با خدا

۴ – تفکر در مورد دین حق، مذهب حق و طریقت حق.

۵ – تفکر در مورد لزوم حجت و امام.

۶ –  تفکر دربارۀ فناء دنیا.

۷ – تفکر دربارۀ نعمت های دنیوی و اُخروی که خدا به ما ارزانی داشته است.

۸ – تفکر دربارۀ گناهان گذشته تا حدی که یأس آور نباشد.

۹ – تفکر دربارۀ خوف و رجاء.

۱۰ – تفکر در اینکه کمال انسان چیست؟

۱۱ – آخرین کلاس، تداوم تفکر فی الله است که این رتبه خاص انبیا و اولیا و مرسلین و علمای ربانی و عرفای حقه است، و برای سالکی که در ابتدای راه است تفکر در این مورد حرام است. حضرت مسیح می فرماید: آیا کوزه می تواند بفهمد کوزه گر کیست یا چیست؟ همچنین شما هم نمی توانید بفهمید که خدا کیست و چیست.
این نکته را هم متذکر می شوم که صوفیه به ذکر و فکر خیلی بهاء می دهند، ولی در اصطلاح آن ها ذکر و فکر به معنی دیگری است. اگر هم اکنون تحت نظر استاد نیستید روزانه نیم ساعت در مورد دنیا و فنای آن تفکر نمائید و از افراط و عجله بپرهیزید.

_________________________________________________
غم عشق، تألیف حضرت استاد عبدالقائم شوشتری ص ۲۳۱

درباره سیّدعباس موسوی مطلق

همچنین ببینید

کلاس تلقین حافظ (شرح عرفانی غزلیات حافظ) توسط استاد حجت الاسلام موسوی مطلق