خانه / اخبار / مصاحبه خبرگزاری فارس با حجت الاسلام موسوی مطلق درباره اغتشاشات أخیر در شهر دورود

مصاحبه خبرگزاری فارس با حجت الاسلام موسوی مطلق درباره اغتشاشات أخیر در شهر دورود

 

مدرس و محقق حوزه علمیه:

دولت مقصر اصلی اغتشاشات روزهای اخیر شهرستان دورود است

مدرس و محقق حوزه علمیه گفت: دولت مقصر اصلی اغتشاشات و حوادث ناخوشایند رخ داده در روزهای اخیر در شهرستان دورود است.

حجت‎الاسلام سید عباس موسوی مطلق در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در دورود اظهار کرد: مردم در حوزه اقتصادی مطالباتی دارند که بخش عمده آن‎ها به حق است.

وی عنوان کرد: دولت فعلی در چهار سال نخست همه چیز را به گردن دولت پیشین انداخت و از طرفی وعده و وعیدهای دولت بی‎نتیجه‎ ماند و نهال خشکیده برجام گلابی نداد.

مدرس و محقق حوزه علمیه با تاکید بر اینکه کمر مردم زیر بار تورم شکسته است، بیان کرد: دولتمردان می‎گویند که از رکود عبور کرده‎ایم، در حالیکه ظاهرأ از رکود اقتصادی نگذشته، بلکه از روی کود شیمیایی یا حیوانی گذشته‎اند.

موسوی مطلق ادامه داد: همچنین در حالی در دولت قبلی و فعلی مبلغ یارانه نقدی ثابت مانده و هیچ تغییری نکرده است که علاوه بر افزایش نرخ حامل‎های انرژی، قیمت انواع کالاها روند افزایشی دارد و ساخت و سازها نیز در کشور تعطیل شده است.

وی خاطر نشان کرد: به عبارت بهتر دولت ماهیانه ۴۵ هزار تومان یارانه نقدی می‎پردازد و در مقابل می‎خواهد، نرخ هر لیتر بنزین را به یک‎هزار و ۵۰۰ تومان افزایش دهد.

مدرس و محقق حوزه علمیه تاکید کرد: در این شرایط اقتصادی به طبع در شهرستان مهاجرپذیر دورود به عنوان یکی از شهرهای بیکار کشور که بسیاری از کارخانجات آن نیز تعطیل شده است، مشکلات اقتصادی بیشتر احساس می‎شود.

موسوی مطلق تصریح کرد: در روزهای اخیر و در شرایطی که مردم شهرستان دورود در فضایی عادی و منطقی مطالبات خود را تقاضا می‎کردند، عده‎ای عناصر بیمار و معاند امنیت شهر را دستخوش حوادث قرار دادند.

وی افزود: پس از حوادث شب اول  می‎بایست، در شب دوم شهر در سیطره نظامی قرار گیرد، حال آنکه حتی در ورودی شهر نیز یک ایست بازرسی وجود نداشت.

مدرس و محقق حوزه علمیه بیان کرد: افراد اغتشاش گر در دو روز گذشته و در حالی که شهر را خالی از نیروهای امنیتی دیدند، برخی‎ها با صورت‎های پوشیده شده و برخی دیگر بدون پوشاندن صورت‎های خود دست به آشوب زدند.

موسوی تاکید کرد: بانک‎های شهر دورود در آتش سوخته است، همچنین سوزاندن حوزه علمیه خواهران، مصلی و پایگاه مقاومت همگی از اقدامات هدفمند اغتشاشگران خبر می‎دهد.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد ضعیف فرماندار دورود در جریان اغتشاشات روزهای اخیر ادامه داد: شهر رها و امنیت مردم دچار خدشه شده است.

مدرس و محقق حوزه علمیه بیان کرد: در چنین شرایطی برخی از عناصری که در اغتشاشات قبلی دورود شناسایی شده‎اند، شب هنگام دستگیر و فردا آزاد شدند.

‎موسوی مطلق همه اتفاقات ناخوشایند رخ داده در شهرستان دورود طی روزهای اخیر را به دولت نسب داد و گفت: همچنین مسوولان سیاسی این شهرستان برای اینکه زیر سوال نروند، حقیقت مطلب را آنگونه که باید منتقل نمی‎کنند.

وی با انتقاد از اینکه حوادث اخیر شهرستان دورود پوشش خبری داده نشده است، تصریح کرد: آمارهای غیر رسمی از کشته شدن ۶ و زخمی شدن ۵۲ نفر در جریان حوادث روزهای اخیر در این شهرستان خبر می‎دهد.

مدرس و محقق حوزه علمیه با اشاره به وجود غیر مرسوم خودروهایی با پلاک‎های غیر بومی در شهر دورود اظهار کرد: مجروحان نیز به سه دسته تقسیم می‎شوند،‌ دسته اول شهروندان بی‎گناه و دسته دوم تعدادی از نیروهای بسیجی هستند، اما دسته دیگر تعدادی از افراد اغتشاش گر هستند که با سلاح گرم به تجمعات آمدند.

موسوی مطلق عنوان کرد: با این تفاسیر در صورتیکه وضعیت به همین منوال پیش می‎رفت و نیروهای کمکی حضور نمی‎یافتند، می‎توان گفت که شهر سقوط می‎کرد.

وی سپس از نهادها و دستگاه‎های اجرایی دورود خواست که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تنها نگذارند.

مدرس و محقق حوزه علمیه در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال ادامه تجمعات در دورود گفت: با محدودیت‎های ایجاد شده در شبکه‎های مجازی تا حدودی کنترل شده است، اما مردم باید هوشیار باشند.

موسوی مطلق با دعوت مردم به آرامش بیان کرد: شهروندان فهیم دورودی می‎دانند که تنها در سایه آرامش کارها به پیش می‎رود.

وی با تاکید بر اینکه آحاد مردم تحت اوامر ولی امر مسلمین دست فتنه‎گران را کوتاه خواهند کرد، تصریح کرد: از طرفی زمانی که مسوولان کوتاهی می‎کنند، آتش به اختیار معنا پیدا می‎کند.

درباره سیّدعباس موسوی مطلق

همچنین ببینید

معرفت عاشوراء _ ۱۴